Nákup elektrokola rozhodně není levnou záležitostí. Proto byste měli věnovat zvýšenou pozornost jeho údržbě. Správný a pravidelný servis je jen jednou ze zásad, které je třeba dodržovat. Pokud se chcete dozvědět více o péči o jednotlivé části elektrokola, můžete si přečíst více v našem článku.
Pravidelná kontrola elektrokola
Existuje spousta důvodů, proč si pořídit elektrokolo. Stejně jako běžné kolo je však třeba jej před každou jízdou pravidelně kontrolovat. Věnujte mu dostatek času a pozornosti, protože jen tak zajistíte bezpečnou a bezstarostnou jízdu bez nečekaných přerušení provozu. Na rozdíl od běžného kola má samozřejmě elektrokolo svá specifika. Například některé úkony je třeba provést vždy před nasednutím na elektrokolo, jiné až poté, co elektrokolo nějakou dobu používáte.
Domácí servis však rozhodně nestačí na všechno. Alespoň jednou ročně, nejlépe před začátkem cyklistické sezóny nebo po ní, byste měli své elektrokolo odvézt do specializovaného servisu na důkladnou prohlídku. V případě potřeby opraví závady a doladí detaily tak, aby se životnost vašeho elektrokola prodloužila a vy jste získali dvoukolového, elektricky poháněného krasavce, který je opět plně připraven k jízdě po silnici.
Jak by měla vypadat kontrola před jízdou
Před každou jízdou na kole je třeba zkontrolovat několik věcí. Než se posadíte do sedla svého elektrokola, měli byste věnovat chvíli pozornosti jednotlivým komponentům:
- Zkontrolujte stav nabití akumulátoru a pohonu ectro-drive.
- Zkontrolujte nahuštění pneumatik.
- Zkontrolujte funkčnost a seřízení brzd.
- Zkontrolujte nebo dotáhněte paprsky, řídítka, hlavice řazení a kliky.
- Zkontrolujte funkci řadicích pák.
- U skládacích elektrokol zkontrolujte dotažení skládacích mechanismů.
Zběžná kontrola po každé jízdě
Po návratu z jízdy na kole vyzkoušejte kolo tak, že jej zvednete asi 10 cm nad zem a upustíte. Zkontrolujte, zda je vše dostatečně utaženo. Poté pokračujte krátkou kontrolou:
- Kola a pneumatiky - zkontrolujte seřízení kol, tlak v pneumatikách, opotřebení pneumatik, snadnost otáčení a galusky. Nezapomeňte na rychloupínací šrouby.
- Brzdy - zkontrolujte brzdová lanka (zejména roztřepená, zkroucená nebo vytažená lanka). Poškozené nebo opotřebované díly je třeba včas vyměnit.
- Řazení a řetěz - všimněte si poškozeného nebo nataženého řetězu.
- Rám - pokud je rám ohnutý nebo prasklý, neváhejte a co nejdříve jej vyměňte. Nepokoušejte se ji opravit sami.
Pravidelná kontrola elektrokola jednou měsíčně
Alespoň jednou za měsíc je vhodné provést pravidelnou měsíční kontrolu elektrokola, která se zaměří na:
- Ruční mytí a sušení kola (nikdy nepoužívejte vysokotlaké vodní čističe, protože voda může proniknout do ložisek a vysoký tlak může odstranit mazací oleje a vazelínu).
- Nikdy neotírejte kolo pokryté špínou, blátem a dalšími nečistotami do sucha, aniž byste jej nejprve navlhčili vodou. V opačném případě dojde k oškrábání laku a ochranného povrchu jednotlivých součástí.
- Proveďte důkladnou celkovou kontrolu elektrokola.
- Kontrola napnutí řetězu pomocí třmenu (doporučuje se od cca 700 km), čištění nebo výměna nataženého řetězu.
- Kontrola opotřebení běhounu a poškození bočnic pneumatiky, opotřebení brzdových čelistí.
- Kontrola nejen upnutí sedla, ale také rychloupínacích šroubů sedlovky a kol.
- Pravidelné a důkladné mazání brzdových čepů, brzdových pák a měniče brzd.
Důkladná kontrola elektrokola po 200 kilometrech
Krátké pravidelné kontroly před jízdou a po ní jsou sice nezbytné, ale nenahradí hloubkovou kontrolu a servis. Proto je nezbytné provést důkladnější servis elektrokola přibližně po 200 kilometrech jízdy. Ujistěte se, že jsou řetěz, čepy a ložiska důkladně promazány, ale nepřehánějte to s mazivem. V opačném případě by se v nich zachytávaly nečistoty a prach. Nezapomeňte také, že maziva určená pro automobily a motocykly nejsou vhodná pro použití na jízdních kolech. Při mazání nenanášejte mazivo na ráfky a brzdové body.
Zkontrolujte také dezén a tlak v pneumatikách, vystředění ráfků a dotažení všech spojů. Pozornost si zaslouží také měnič rychlosti a ústí bowdenů (brzdová a řadicí lanka), které je třeba vyčistit, odmastit a naolejovat. Opotřebované nebo zkorodované díly, klouby, šrouby a ramena jsou rovněž po datu spotřeby. Proto je na místě jejich důkladná prohlídka a podrobné vyčištění všech (i méně přístupných) částí elektrokola.
Autor článku
Vydáno: 17/12/2021